G14-18-0200  200 mm 1000V Power Diagonal Cutter - Chrome Finish ( VDE )
التوريد بالطلب
  • SKU: G14-18-0200
1,455.00 EGP
الأسعار تشمل ضريبة القيمة المضافة. الشحن محسوبة عند الدفع
  • العلامة التجارية : Ceta Form
  • بلد المنشأ: تركي
  • الباركود: 8691486050218
الوصف
Ceta Form G12-18-0140 140 mm 1000V Side Cutter - Polished Chrome (VDE)
Product Variations
SKU Piano wire diameter (mm) Overall Length (mm-in) Weight (g) Box Quantity
G14-18-0200 2.2 200 - 8” 304 6
Product Description
Ceta Form manufacture a broad range of 1000v insulated electrical tools including pliers. C-Plus VDE pliers feature Larger teeth for holding circular objects i.e. screws, pipes, etc. High performance cutting edges, extra hardened by special Ceta Form process. Plastic components resistant to all petroleum products. 2K Handle technology for high torque transmission with less stress. Every tool is individually tested in a water bath at 10.000 Volts according to DIN EN 60900, IEC 900 norms. Ceta Form 1000v Power Diagonal Cutters (VDE). Chrome plated with soft-grip handles. EN 60900, VDE 0682 Teil 201, DIN ISO 5749. Ideal for live working up to 1000V AC or 1500V DC, suitable for cutting all wires (incl. piano wire).